Projekt sdružující české djs, kteří hrají kvalitní undergroundovou hudbu. Novinky a hudba přímo od djs, videa a pravidelné podcasty. Techno / Minimal / House / Acid / Bass

HOME   |   DJS   |   NOVINKY   |   HUDBA   |   PODCASTY   |   CLCK VIDEO   |   GALERIE   |   KONTAKT
Zpět na DJ profil
Uživatel Heslo

10.08.2016 - CLCK

Interview w/ N BUG

Jakkoliv se o Liberci říká, že je to nekulturní město, pokud jde o kvalitní elektronickou hudbu, s ní spojené akce a zájem o ně, najdete tu při bližším zkoumání celou řadu lidí (zdaleka ne jenom na hudebním poli), kteří se se stavem věcí nehodlají smířit a tak sami tvoří a hotové věci si naštěstí neschovávají doma v šuplíku.

Mezi ně patří i severočeské duo N BUG, které svoje pole působnosti rozhodně nezaměřuje jen na Liberecko. Tito lehce tajemní pánové, říkejme jim třeba Karel a Ivo :), mají pestrý žánrový rozptyl od ambientu či industriálních ploch a ruchů, přes experimentální hudbu a různé polámané beaty až po techno. Snaží se dělat nejen originální hudbu, ale i originální eventy se zajímavou vizuální stránkou a neotřelými hosty. Proto bylo jen otázkou času, než jsme je oslovili pro CLCK Podcast a při té příležitosti je Skaph podrobil krátkému výslechu.

 

 

Ahoj chlapi! Jak jste se poprvé dostali k tvorbě vlastních věcí? Prozraďte nám něco o své hudební minulosti.


K: Již nějakou dobu jsme se scházeli u mě doma a pouštěli si různé nahrávky, co jsme nasbírali venku jenom pomocí ruchátoru. Začali jsme to kombinovat s různými zvuky a znělo to dost zajímavě. Postupně jsme začali experimentovat a nahráli si i vlastní percussions a ty věci pak zaačly mít větší hlavu a patu. 

I: Celé to začalo fungovat jako takový organismus a my to jenom někam směřujeme. Doufám, že je to z toho slyšet. Ty ruchy si samozřejmě deformujeme dál tak, aby nás to bavilo, nejsou to úplně syrové zvuky.


Co znamená zkratka N BUG? Co všechno se pod touto značkou skrývá?


K: N BUG je zkrátka Noise Bug, všemožné zrnění, šumění a nepravidelné beaty.


I: N BUG je taková ta chyba v procesu, kterou nikdo nechce, ale mají ji skoro všichni. Je to něco jako akustický šum. Obsahově je to pak náš společný hudební experiment.
Celkový koncept byl zkusit udělat něco jiného, než se tu tak nějak dělá. Věci, které máme teď rozkopané, jsou rozhodně v něčem jiné. Například jedna věc, která je v podcastu také, je vlastně úplně pozpátku. Respektive kompozice je normálně, ale veškeré beaty i perkuse jsou prostě reverzně. Hrajeme si s bpm v tom smyslu, že není pravidelné, různě ho natahujeme a zkracujeme. Mění to atmosféru, ale o to hůř se to pak používá :D N BUG je prostě hutná temná atmosféra; možná klišé, když řeknu, že „někdo se cítí divně ve tmě, my se
cítíme divně na světle“.


Velkou roli ve vašem projektu hraje i vizuální stránka. Taky si ji včetně videomappingu děláte sami?


I: My vlastní videomapping nemáme, dělali jsme nějaké projekce, ale mapping jsme na akcích nechali na lidech co to umí.
Pro N BUG ve Varšavě jsem třeba vzal svoji ženu, natřel jí hlavu, ramena a ruce na černo a dal jí dlouhou černou paruku. Pak jsme s tím natočili jednoduché scény a celé se to zakomponovalo do černobílého prostředí.


Můžete nám popsat svůj tvůrčí proces?


K: Snažíme se převážně tvořit z našich vlastně nahraných samplů, takže to obnáší dlouhé hodiny nahrávání s ruchátorem v ruce a snažení se zachytit něco použitelného. Nejvíc práce pak zabere rozebírání jednotlivých stop a jejich následné pojmenování. Za jeden den takové sbírací session jsme schopni nahrát i 100 různých zvuků. Ať už se jedná o šumění listí, vody nebo štěkot psa :))) Nahraného materiálu máme opravdu hodně a je pak dobré mít širokou škálu větru nebo deště, co pak používáme pro produkci.


I: Vítr, to je potvora, s tím pořád bojujeme. Když to odstíníš, tak to prostě není ono, ale když se snažíš to zachytit na přímo, tak to zase nezvládá mikrofon. Někdy ruchů nahrajeme i víc, ale je jasné, že se nakonec vybere jenom část i přesto, že jsme tak dobří lovci.


Co při tvorbě používáte?


K: Veškeré zvuky tlačíme přes software a zbytek ladime digitálně. Při tvorbě synthů pak používáme nový Arturia Keylab 25. Ale jak jsem řekl, největší základ naší produkce jsou plochy, co si sami nahrajeme na náš ruchátor. Byť to není nejlepší typ na trhu, na náš noise to stačí. Při mixech pak používáme APC 40 a různé analogové mašiny, jako třeba Korg Monotribe nebo Korg Volca Beat, se kterými se skvěle improvizuje.


Venku máte svůj první release, ale v zásobě spoustu nevydaného materiálu. Je na cestě další release?


I: Experimentů máme mraky, ale hodně z toho je na hranici poslouchatelnosti :))


K: Nic jako plán nebo deadline nemáme, takže převážně skládáme ve volném čase, kterého moc není. Ale další release bude zas o něco jiný a já doufám, že to nebude tak dlouho trvat.
Nezůstáváte pozadu ani s eventy. V Liberci si pamatuju například vaši povedenou audiovizuální párty v bývalém Barandoffu se zajímavými hosty včetně live projektů. Jaké máte v tomto směru plány?


Můžeme v dohledné době čekat další akci?


I: Připravovali jsme docela velkou akci na Dlouhých Mostech, nazvanou ONÉR, ale tak nějak jsme se nedohodli se zastupitelstvem. Každý jsme měli jiné představy. Jinak určitě plánujeme nějakou akci na zimu, až bude pořádně temná atmosféra. A ONÉR jsme se rozhodli přesunout na okraj Prahy do bývalých kasáren, bohužel ale až v příštím roce. Jinak stačí sehnat prostory a uděláme akci jako prase.


Tak díky za rozhovor a budeme se těšit!


Ptal se Skaph
srpen 2016


N BUG
Official web / www.nbug.cz
Soundcloud / soundcloud.com